OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Zaujímavosti ♥

Zaujímavosti ♥

 

 

Záplava divokých králikov na japonskom ostrove

Okunoshima alebo aj "ostrov králikov" leží v Japonsku, rozprestiera sa na malej ploche a jeho hlavným lákadlom pre návštevníkov sú malé ušaté potvory. Tamojšie divoké králiky svoj prirodzený strach pred ľuďmi už dávno stratili, ba čo viac, pokiaľ zavetria u vás nejakú dobrotu, začnú byť nesmierne dotieravé. Nemožno im to vyčítať, pri takej kolónii sa potrava zháňa ťažko a ako každý tvor aj oni zleniveli. Pôvodne bol ostrov využívaný na výrobu smrtiaceho plynu a jeho testovanie pravdepodobne prebiehalo na králikoch. Po uzavretí fabriky ich tu pracovníci vypustili. Ďalšia teória je, že ich sem priniesli študenti pri exkurzii. 

 
 
 
 
 
 
Záplava divokých králikov na japonskom ostrove     Záplava divokých králikov na japonskom ostrove
 
Záplava divokých králikov na japonskom ostrove   image
 
 
 
 
____________________________________________________________________________________
 
 

V Japonsku naklonovali embryo z mŕtveho králika 


Japonskí vedci oznámili, že naklonovali embryo z mŕtveho králika. Králik amamický alebo Pentalagus furnessi je ohrozený druh a žije len na dvoch malých ostrovoch v juhozápadnom Japonsku. Za ohrozený druh ho vyhlásilo japonské ministerstvo životného prostredia, ktoré odhaduje populáciu na menej ako 5 000 kusov. Profesor Jošihiko Hosoi a jeho tím z Univerzity Kinki v Osake odobrali bunky z ucha mŕtveho králika amamického a vložili do vajíčka králika domáceho. "Keď sa potvrdilo, že sa vajíčko vyklonovalo v embryo, dali sme ho späť do vajíčkovodu náhradnej matky," povedal Hosoi. "O 30 dní by mala táto matka porodiť králika, ktorý bude mať v sebe genetickú informáciu králika amamického," dodal. Experiment je prvým úspešným klonovaním ohrozeného druhu v Japonsku a jedným z niekoľkých na svete. V budúcnosti môže pomôcť ochrániť ohrozené druhy pred párením sa s inými druhmi. "Ak dokážeme použiť genetickú informáciu z mŕtveho tela, pomôže nám to vyhnúť sa páreniu medzi plemenami, čo by mohlo viesť ku genetickým anormáliám, alebo by sa mohlo rodiť krehké a slabé potomstvo," uviedol Hosoi.

 

 

 

______________________________________________

 

Manželov pred požiarom zachránil králik


Domáci králik sa pričinil o záchranu svojich majiteľov pred požiarom. Dnes ráno začalo zviera zúrivo škriabať na dvere spálne istého domu v austrálskom Melbourne, kde spali jeho majitelia. Zvuky zobudili spiaci pár, ktorý sa zachránil pred postupujúcim ohňom.
"Mohli sa vážne zraniť ak nie horšie. Králik ich naozaj zachránil," uviedol veliteľ Hasičského zboru Mick Swift. Dodal, že na uhasenie požiaru museli vyslať tri hasičské tímy. Mladý pár môže vďačiť svojmu králikovi menom Králik za to, že všetci nakoniec vyviazli bez zranení.

 

 

______________________________________________________________________________________

 

Králičie rekordy


Najvyšší skok králika:
28. júna 1997 králik vlastnený Tinem Hygonom skočil 99,5 cm v Herningu v Dánsku.

Najdlhšie uši králika:
Geronimovi, anglickému králikovi, ktorého vlastnia Waymon a Margaret Nipper z USA namerali 1. novembra 2003 na národnej výstave vo Wichte dĺžku uší 79 centimetrov.

Najstarší králik:
Flopsy, divý králik chytený 6. augusta 1964 uhynul po 18 rokov, 10 mesiacoch, 3 týždňoch v dome L. B. Walkera z Austrálie.

Najmenšie plemeno králika:
Poľský a Holandský trpasličí králik váži 1,1 kilogramu. 
 
 
 
 
__________________________________________________________________________________________________
 

Najväčší králik na svete váži takmer 23 kilogramov

Králik Ralph z Veľkej Británie sa doma len tak ľahko neschová. So svojou rekordnou dĺžkou 91 cm a váhou takmer 23 kg sa zapísal aj do Guinnessovej knihy rekordov ako najväčší králik na svete. 

Medzi rekordnými králikmi sa pritom ocitol už po druhý raz. Prvýkrát získal tento titul pred piatimi rokmi, pozíciu si udržal do roku 2010, kedy ho predbehol králik Darius s hmotnosťou 22 kg. Ralph však medzitým pribral a dnes sa pýši hmotnosťou vyššou ako je váha priemerného batoľaťa.

„Ralph teraz dospel a je ťažší ako kedykoľvek predtým,“ uviedla jeho majiteľka Pauline Grant, ktorá týždenne minie na nákup jeho potravy takmer 70 eur. Štvorročný králik totiž dokáže každý deň zjesť množstvo kapusty, brokolice a kukurice. K jeho dennému príjmu potravy treba ešte pripočítať zväzok mrkvy, polovicu uhorky, dve jablká, dva krajce tmavého chleba a balíček potočnice.

„Jeho strava sa v priebehu rokov výrazne nezmenila. Dvaja veterinári mi povedali, že by som mu nemala dávať až toľko jedla, ale nezdá sa mi, že by mu to škodilo. Je v poriadku a je zdravý,“ tvrdí Pauline. 

Ralph sa nestal držiteľom rekordu náhodou. Králik pokračuje v šľapajach rodičov - jeho matka Amy držala ten istý rekord, až kým pred štyrmi rokmi nezomrela na infarkt. Titul najťažšieho králika na svete pritom prebrala Ralphovmu otcovi.

Ralph má síce nekonečný apetít, údajne mu však nechýba ani dostatok pohybu. Nie je totiž držaný v klietke – k dispozícii má veľký výbeh. „Môže ísť kamkoľvek chce. Má fantastický život, nedržíme ho v žiadnej búde,“ vysvetlila Pauline, ktorá si jeho spoločnosť nevie vynachváliť. 

„Starostlivosť o neho je síce nákladná, ale stojí to za to,“ dodala majiteľka.

 

image